3 Ocak 2017 Salı

Amigurumi Kurbağa Kitap Ayracı yapımı 🐸

Sözlerimi tek tek yerine getirmeye çalışıyorum . Geçenlerde bu kitap ayracını bir takipçim Pinterest 'te görmüş , fakat yapamamış , yapımını paylaşmamı rica etti . Kıramadım oturdum ördüm , sonra da tarif ettim . Bugün de  Instagram hesabımda sizinle paylaştım ve sizden de yapımını paylaşın talebi gelince , bu postu yazmam şart oldu .

DSC_0289

Yapımı çok zor değil ,  fakat biraz uğraştırıyor . Minik şeyler daima daha zor yapılıyor . Neyse umarım tarifim açıklayıcı olur . İp olarak pamuklu bir ip tercih ettim "Apple" gibi(benimki "Dinç -Fuji"), tığ numaram da 3 mm . İki vidalı göz kullandım ve içi için de dolgu elyafı . Şimdi gelelim yapımına  . Önce kafadan başlıyoruz . Bunun için iki yarım yuvarlak örüyoruz. Önce 4 zincir çekiyoruz(veya sihirli halka ile de başlayabilirsiniz) . Zinciri kapattıktan sonra içine 6 sık iğne yapıyoruz , 2. sırada 12 sık iğne , 3.sırada 24 ve arttırmayı bırakıp toplamda 6 sıra örüyoruz . Bu şekilde 2 parça yapıyoruz , sonra yarısını dikiyoruz , yani birbirine tutturuyoruz . Geri kalan kısım ağız olacağı için dikmiyoruz . İç ağız kısmı için siyah ip kullandım . Yine 4 zincir çektim,kapattım. Sonra içine önce 6,12,24,36 olana kadar arttırıp 7 sıra ördükten sonra bitirdim . Minik bir ayrıntıdan bahsetmeden geçemeyeceğim .Sıra sayısı ipin kalınlığı ve elinizin sıklığına göre değişebilir , bir fazla iki eksik sıra olabilir . Ona siz karar vereceksiniz - okeyto . Geldik kurbişin diline , uzunluğu yine size kalmış  , ben biraz uzunca yaptım .Yaklaşık 25 zincir çektim ve daha tok durması için , zincirin üzerine bir sıra sık iğne yaptım , fakat sadece batıp çıkartım  , ip çekmeden . Bunu yaptıktan sonra siyah yuvarlağın tam ortasından geçirip diktim,yani sabitledim . Gövde için yaklaşık 27 cm. uzunluğunda zincir çektim ve yine dili yaptığım gibi üzerine sık iğne geçtim . Kollar da yaklaşık 6 cm . oldu ,onları da aynı şekilde yapıyoruz ,gövde ve dil gibi . Gözler için 4 zincir çekip birleştirdim . Sonra önce 6 sık iğne yaptım , 2. sırada sayıyı 9' a çıkardım ve toplam 4 sırada bitirdim . Tam ortasına vidalı gözleri takıp , içine de elyaf doldurduktan sonra başın üst kısmına diktim . Buraya kadar okeyto mu . Gelelim ağız kısmına . Örmüş olduğumuz siyah daireyi , kurbağanın kafasının içine elyaf doldurduktan sonra , kenarlarından tutturarak dikiyoruz ve kafamız hazır . Bundan sonra gövdeyi dikiyoruz ve kurbiş kitap ayracımız hazır . Umarım açıklayıcı olmuştur tarifim . Çekinmeden sorabilirsiniz takıldığınız yerde . Kesinlikle cevaplarım .
DSC_0298
DSC_0303
İşte böyle benim kurbişkomun tarifi . Bu gece patiğin patternini de çıkarmaya çalışacağım . Yarın da ilk fırsatta paylaşırım . Sağlıcakla kalın , sevgiyle kalın ,hoşgörüyle kalın !!!
DSC_0310
Çok şapşik olmadı mı yaaa....
Belki öpersem prense dönüşür , kimbilir...
DSC_0313

4 yorum:

  1. Ay bu ne şirin şey böyle, ellerinize sağlık :))

    YanıtlaSil
  2. çok şeker olmuş gerçekten, elleriniz dert görmesin. İlk fırsatta ben de denemek için sabırsızlanıyorum :)

    YanıtlaSil
  3. Güzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık..

    YanıtlaSil

yorumlarınız için teşekkürler !!!